Firmanı Ekle

Nakliyat Nedir Nakliyat Çeşitleri Nelerdir

  • 22.04.2021
  • 0

NAKLİYAT NEDİR NAKLİYAT ÇEŞİTLERİ NELERDİR

Nakliyat belirli bir eşyanın yük arabalarıyla bir adres doğrultusunda bir yerden bir yere taşınmasına denilmektedir. Nakliyatın tarihi insanoğlunun var oluşundan bu yana hayatımızda yer almaktadır. Eski dönemlerde at arabaları develer taşımacılıkta kullanılmaktaydı. Zamanla nakliyat sektörü kendini geliştirdi ve kamyonlar, araçlar, trenler, gemiler, uçaklar nakliyat araçlarının vazgeçilmez unsurları arasındadır. Nakliyat insan gücünün azalmasını sağlamıştır. Hayatımızı çok kolaylaştırmıştır. Nakliyat sayesinde elle taşımacılık azaldığı için zamandan da tasarruf olmuştur. Nakliyat çeşitleri şöyle incelenmektedir.

*Kurumsal nakliyat

*Parça taşımacılığı

*Evden eve nakliyat

*Nakliyat ambarı

*Kargo nakliyat

*Parsiyel nakliyat

Kurumsal taşımacılığı şöyle açıklayabiliriz; Bir kurum veya kuruluşun eşyalarını belirli bir adrese taşınmasıdır. Kurumsal nakliyat çok önemlidir. O kurumun eşyalarının korunması için herhangi bir nakliyat tercih edilmez. Güvenlik için kurumsal nakliyat tercih edilmektedir.

Parça nakliyatı; Arabanın taşıyamayacağı kadar olan bir eşyayı şehir içine ve dışına taşımak için tercih edilen nakliyat türüdür.

Evden eve nakliyat; kişilerin ev eşyalarını veya ofis eşyalarını belirli bir önlem çerçevesinde tercih edilen nakliyat türleridir.

Nakliyat ambarı; nakliyat ambarı gelen eşyalar ambarda özel paketlemeler ile paketlenip kiloları bir yere yazılıp not edilir. Özel kutular, köpüklü kutular tercih edilmektedir.

Kargo nakliyat; her türlü eşyayı bulunan adrese taşımacılığını yapıp dağıtan firmalardır. Hızlı ve güvenli bir şekilde taşımacılık yapılmaktadır.

Taşıma yöntemleri;

Denizyolu taşımacılığı; ürünleri uygun maliyet ile uzun mesafeler arası taşımacılığın yapılmasıdır. Çok uzun zaman önceleri de tercih edilmektedir.

Karayolu taşımacılığı; mesafe olarak birbirine yakın olan ülkeler arasında olan taşımacılık işlemidir. Deniz yolu taşımacılığına göre teslimatı daha hızlıdır.

Hava yolu taşımacılığı; taşımacı sektöründe en hızlı olanıdır. İthalat ve ihracat evraklarının taşımacılığı yapılmaktadır.

Karma taşımacılığı; havayolu, denizyolu, karayolu, demiryolu taşımacılığında en az ikisinin bir arada olması olayıdır.

Nakliyatta dikkat edilmesi gerekenler;

Tecrübeli kişiler tarafından çalışılmalı

Eşyaların cinsine, ağrılığına göre paketleme yapılmalı

Yüksek katlarda asansörlü nakliyat tercih edilmelidir

Taşıma konusunda eşyalara uygun araç tercih edilmelidir.

Nakliyat sigortası türleri;

*Emtia nakliyat sigortası

*Sorumluluk sigortası

*Tekne sigortası

Emtia nakliyat sigortası; bir eşyanın veya aracın taşımacılığı sırasında gelebilecek herhangi bir hasarı ve zararları teminat altına almasıdır.

Sorumluluk sigortası; nakliyat firmalarının, işletmecilerinin yaptığı sigortaya verilen isimdir.

Tekne sigortası; deniz araçlarının herhangi bir sıkıntı tehlike durumunda hasarlara karşı alınan önlemlerdir.