Firmanı Ekle

Güneş Paneli Nedir Ne İşe Yarar

  • 21.04.2021
  • 0

GÜNEŞ PANELİ NEDİR NE İŞE YARAR

Güneş paneli güneşten gelen enerjiyi kullanarak elektrik enerjisine çevirir. Güneş panelinin çok fazla avantajları bulunmaktadır. Güneşten gelen enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek birçok cihazın çalışmasını sağlamaktadır. Güneş paneli çevreye zarar vermemesinden, tasarruflu olmasından dolayı çokça tercih edilmektedir. Güneş panellerinin mevsime göre verimliliği değişmektedir. Güneşin yoğun olduğu zamanlarda verimliliği çok fazladır. Faturaların düşmesini sağlamaktadır. Güneş panellerinin eğilimli bir yapısı vardır, buda güneş panelinin üzerine yağmur, kar gelmemesi için, ışınları daha iyi almasını ve verimli çalışmasını sağlamaktadır. Güneş paneli istenilen her alana kolayca kurulumu sağlanabilir. Teraslara, bahçelere, balkonlara kurulabilmektedir. Güneş paneli seçerken finansal olarak güçlü firmaları tercih etmeliyiz. Garanti sürelerine dikkat etmemiz gerekir.

Güneş panelinin sağladığı faydalar;

*Elektrik enerjisine ihtiyaç duyulduğu her yerde gerekli olan enerjiyi karşılamaktadır.

*Elektrik enerjisinin olmadığı tarlalarda sulama ve sondajın yapılması için gerekli enerjiyi sağlamaktadır.

*Bakım maliyeti bulunmaması

*Eğilimli yapısı güneş ışınlarını daha iyi almasını sağlamaktadır.

*Sessiz bir şekilde çalışmaktadır.

*Çevreye karbon monoksit, duman yaymaması

*Dışarıya bağlılığın olmaması

*Enerji giderlerinin hesabı yapılabilmektedir.

*Kurulumunun kolay olması

*Her yere kurulabilmektedir.

*Birçok yerin enerji ihtiyacını kolayca karşılayabilmektedir.

*Ekonomiye katkı sağlama gibi birçok yararı bulunmaktadır.

Güneş panelinin çeşitleri;

Esnek güneş paneli , ince film güneş paneli, polikristal güneş paneli, monokristal güneş paneli

Esnek güneş paneli; çok fazla kullanım alanı bulunmaktadır. Kırılmaz bir yapıya sahiptir. Dayanıklıdır. Yapı olarak çok hafiftir. Kullanım alanları şarjlı araçlar, otobüs durakları ve benzeri yerlerde tercih edilmektedir.

İnce film güneş paneli; geniş alan isteyen düşük maliyet ile yapılan güneş panelleridir. Verimliliği diğer güneş panellerine göre biraz düşüktür.

Monokristal güneş paneli; paneller arasında en çok verim sağlayanıdır. Amacı küçük alanlarda büyük fayda sağlamaktadır. sıcak mevsimlerde verimliliği artmaktadır.

Polikristal güneş paneli; fiyat olarak uygun bir güneş panelidir. Güneş panellerinin yaklaşık yüzde 70 80’i polikrital güneş panelleri içermektedir.  

Güneş panelinin kullanıldığı yerler;

Çatılarda, trafik lambaları, sokak lambaları, kol saatlerinde, hesap makinaları, cep telefonu akıllı tabletlerde, bahçe aydınlatma sistemlerinde, güneş ocaklarında yemek pişirmek için de kullanılmaktadır.