Firmanı Ekle

Danışmanlık Nedir Hangi Alanlarda Tercih Edilmektedir

  • 20.04.2021
  • 0

DANIŞMANLIK NEDİR HANGİ ALANLARDA TERCİH EDİLİR

Danışmanlık günümüzde gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Danışmanlık üçüncü bir kişiye ödeme karşılığında fikir danışma, rehberlik sağlama işlerini sağlamasıdır. Danışmanlık özel bir alanda uzmanlaşmış konu hakkında bilgi sahibi olan kişilerin bilgilerini bulundukları kurum ve kuruluşlara aktarmasıdır. Danışman konuyla ilgili bilgi sahibi olan kişiye denilmektedir. Danışmanın sahip olduğu kuruluşa bir şeyler katması tecrübelerini o kuruma aktarması gerekir. Danışmanlık yapanlar tarafsız olmalı ve iyi bir hizmet sunmalıdır.

Danışmanlarda bulunması gerekenler;

*Mantıklarını iyi kullanma yeteneği

*İletişim kabiliyeti

*Sonucu belirleyebilme

*Güvenilir olması

*İşini iyi yapan biri olması

*Tecrübesiyle problemleri çözebilmesi

*Grup ortamlarında iyi çalışabilme yeteneği

*Liderlik gücü gibi kabiliyetlere sahip olması gerekir. Danışmanların görevleri; projenin başlangıcında müşterinin işini tanıyıp bilgi sahibi olmalıdır. Topladıkları bilgileri şirketlere sunacağı hale getirirler.

Danışmanlar veli analizi yaparlar veli analizi sayesinde proje hakkında daha çok bilgiye sahip olurlar.

Danışmanlık hizmetlerinin sunduğu faydalar;

*Fikir çeşitliliği sağladığı için dışarıdan herhangi bir bilgiye ihtiyaç duyulmaması

*Kimseye ihtiyaç duymadan özgür bir tavsiyede bulunması

*Projede çalışmak için çokça bir zamana sahip olması

*Karşılaşılan sorunlar karşısında çözüme sahip olması

*Gerekli olan bilgiye sahip olması sayesinde konu hakkında fikrini hemen sunabilmektedir.

Danışmanlığın tercih edildiği alanlar; yönetim alanında tercih edilmekte, pazarlama alanında, uluslar arası işlemlerde, bilişim alanında, idari alanlarda, eğitim alanında, proje yapmada, finans alanında gibi birçok alanda danışmanlık tercih edilmektedir.

İyi bir danışman ile çalışabilmek için çok dikkatli davranmalıyız danışmanın yeteli bilgi ve tecrübeye sahip olmasına özen göstermeliyiz.

Kurumsal danışmanlık;

Var olan şirketin faaliyetlerini işlemlerini, analizlerini incelemek danışman olarak kurumsal danışmanlara giderler. Kurum problemleri dinler çözüme ulaştırmak için çalışmalar yapar. Çözüme yönelik fikirler yöneltir. Kurumsal danışmanlık bir çok alanda var olan bir danışmanlıktır. Kurumsal analizlerde sistem analizi çok önemlidir. Sistem analizini şirkete anlatabilmelidir. Ve şirket çalışanlarını da o çerçevede yönlendirmelidir. Kurumsal danışmanlıkta kurum personellerinin eğitim ve gelişimine katkı sağlaması gerekir. Ekip ruhuyla çalışmasını sağlamayı amaçlamaktadır. İş akışını iyi bilmeli ve düzene koyabilmelidir. İyi bir danışman ile çalışarak şirketi çok yönlü bir hale getirebilirsiniz.