Firmanı Ekle

Süt Ürünleri Nelerdir, Faydaları Nedir

  • 14.04.2021
  • 0

SÜT ÜRÜNLERİ NELERDİR FAYDALARI NELERDİR

İnsanoğlu uzun yıllarıdır süt ve süt ürünleri tüketmektedir. Dişi memeli hayvanlardan süt alınmasıyla süt ürünleri oluşmaktadır. Süt ürünlerinde zengin kalsiyum ve fosfor bulunmaktadır. Süt ürünleri tüketiminin kemik sağlığı üzerinde çok büyük bir etkisi vardır. Bu yüzden çocukların kemik gelişiminde, büyüme gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Sadece çocuklar için değil yetişkin ve yaşlılarda da önemlidir. Süt ürünlerinin faydalarını saymakla bitiremeyiz. Kemik erimesinin önüne geçtiği için süt ve süt ürünlerini herkes tüketmelidir. Süt protein bakımından çok zengindir bu yüzden süt ürünleri ile günlük protein ihtiyacını karşılayabiliriz. Süt ürünleri tüketerek de birçok hastalığın önüne geçmiş oluruz. Süt grubunun görevi ise; vücudun temel besin kaynakları olan protein, kalsiyum, yağ, vitamin olan besin grubunun ihtiyacını karşılamaktadır. Sütün besleyici özelliği bulunmaktadır. Süt ile birçok süt ürünü meydana gelmektedir.

Süt ve süt ürünleri şöyledir;

*yoğurt

*süt

*kefir

*tereyağı

*peynir

*ayran

*lor peynir

Süt ve süt ürünlerinin sağladığı yararlar;

*Vücudun kalsiyum protein ve yağa ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç süt ve süt ürünleriyle karşılanabilmektedir.

*Süt ve süt ürünleri tüketimi ile bağırsaklarda faydalı bakterilerinin çoğalmasına yol açmaktadır. Bu durumda bağırsaklar için koruyucu bir etki yaratmaktadır.

*Süt ürünleri tüketimi çocukların vücut gelişimi beyin gelişimi için büyük önem taşımaktadır.

*Süt ve süt ürünleri tüketmek birçok hastalığın önlenmesin açısından önemlidir.

*Düzenli bir şekilde tüketilen süt ürünleri vücutta oluşan zararlı mikroorganizmaların ürümesini engellemektedir.

*Süt ve süt ürünleri büyük besin değerine sahip olduğu için kan basıncının düzenlenmesinde, kemiklerin güçlenmesinde, hücrelerin çalışmasında önemli bir yere sahiptir.

*bebeklerin gelişimi açısından çok faydalıdır.

*Süt cilt yaşlanmasını yıpranmasının önüne geçmektedir. Düzenli bir şekilde tüketilmesiyle daha genç bir cilde sahip olunabilmektedir.

*Süt ve süt ürünlerinin tüketimi beyin gelişiminde de önemlidir.

Fazla süt ürünleri tüketmenin zararları;

*Süt tüketiminin fazla olması durumunda demir eksiliğine yol açmaktadır.

*Sütün içinde bulunan laktozdan dolayı sindirimi zorlaştırmaktadır.

* Sütün fazla tüketilmesiyle kalsiyumun kemiklerde fazla birikmesine sebep olmakta buda kemiklerinde ağrı oluşumuna yol açmaktadır.

*Sütün kaynatılmadan tüketilmesinde içinde bulunan mikropların vücuda geçmesine yol açmaktadır.

* Fazla tüketiminde kabızlığa yol açmaktadır.

Süt ve süt ürünleri nasıl tüketilmelidir;

Sütü tüketmeden önce kaynatılması gerekir. Kaynatılmadan önce sütün içinde zararlı mikroplar bulunmaktadır. Buda vücuda büyük oranda zarar vermektedir. Uzun süre bekletilmiş süt ürünlerini tüketmemeliyiz son tüketim tarihlerine bakmaya dikkat etmeliyiz. Süt ürünlerinin fazla tüketimi vücutta yağa dönüştüğü için yeterli miktarda tüketim sağlanmalıdır. Sütün tüketim miktarı yaşa göre farklılık göstermelidir. Süt ürünlerini günlük taze tüketmeye önem göstermeliyiz. Hijyen açısından dikkat etmek gerekir.