Firmanı Ekle

Uzaktan Eğitimin Avantajları ve Dezavantajları

  • 12.04.2021
  • 0

UZAKTAN EĞİTİMİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

İlk önce uzaktan eğitim nedir ondan bahsedelim; uzaktan eğitim, katılım sağlayan öğrencilerin ve öğretmenlerin zaman ve mekan ögelerinden bağımsız olarak yapılan bir eğitim modelidir. Dersler görüntü ve ses unsurları ile internet ortamında gerçekleşmektedir. Öğrenci veya öğretmen her istediği mekanda ders işleyebilmektedir. İster ofiste ister evde dersin daha verimli olacağı her ortamda işlenebilmektedir. Online eğitim ile beraber o an derse katılamayan öğrenci daha sonra dersleri izleyebilme imkanına sahiptir. İstediği zaman tekrar tekrar anlamadığı noktaları izleyebilir, durdurabilir yeniden oynatabilmektedir. Uzaktan eğitim nasıl yapılır? Açık öğretim sistemi ile benzer bir şekilde ders işlenmesi sağlanmaktadır. Uzaktan eğitim ile öğrenci derslere zamanında giriş yapması halinde söz hakkı kullanıp soru sorabilir, herhangi bir konu hakkında yorum yapabilmektedir. Yani eğitimci ile birebir iletişim kurabilmektedir. Uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim farkı nedir peki? Uzaktan eğitimde öğrenci daha çok özgür bir haldedir. Ama eğitimin başarılı bir şekilde sürdürebilmesi için bir disiplini olması gerekmektedir. Uzaktan eğitim ile katılımcılar daha fazla özgür oldukları için çoğu derse katılım sağlamayarak eğitimlerinden geri kalmaktadırlar. Ancak yüz yüze eğitimde katılımcılar daha çok sorumluluk hissettiklerinden daha fazla başarılı olabilmektedirler.

Uzaktan Eğitimin Avantajları;

Zamanda kolaylık; en büyük avantajı zaman ayarlanmasının daha esnek olmasıdır. Aynı zamanda hem çalışan bir insan için hem de okul okuyan bir insan için çok kolaylaştırıcı bir modeldir.

Kolay erişim sağlayabilme; katılımcılar kendilerini en rahat hissettikleri ve var olmak zorunda oldukları ortamda derslere kolayca girebilmektedirler. Dünyanın herhangi bir yerinden ulaşım sağlayabilir aynı zamanda başka kurslara da katılarak eğitim alabilirsiniz.

Düşük maliyetli olma; dijital ortamda eğitim alarak yol masrafından, yemek ve içmek masrafından, ev kiralarından veya yurt fiyatlarından böylece feragat etmiş olmaktadırlar.Online eğitim metodu ile bu masrafların tümünden kurtulmuş olacaktır. Sadece bir internet masrafı ile bilgisayarlardan veya telefonlardan derse katılım sağlanabilmektedir.

Bilgiye daha kolay erişim; uzaktan eğitim sayesinde günümüzde öğrenmek artık daha kolay hale gelmektedir. Bunu göz ardı edemeyiz elbette. Yaşadığımız zaman modern bilgi çağı dönemidir. Artık insanlar bilgi sahibi olmak için para harcamaktan kendilerini alıkoymuyorlar. Bireyler dijital ortamdan bilgi edinmekten daha memnunlar çünkü hem daha hızlı hem de daha kısa yoldan bilgiye ulaşmaktadırlar.

Çalışırken öğrenme; hem çalışıp hem de eğitiminizden geri kalmama gibi bir imkana sahip olabilmektedirler. İş yerlerinde veya ofislerde çalışan insanlar ara vakitlerinde derslerine katılım sağlayabilir veya daha sonra kaydedilen dersleri izleyebilirler.

Bireysel yaklaşım; yüz yüze eğitimde herkes aynı hızda ve düzeyde öğrenme sağlamaktadır. Fakat uzaktan eğitim sayesinde insanlar kendi hızlarına ve öğreniş biçimlerine göre öğrenme sağlayabilirler. Örneğin ders sırasında anlamadığı bir konuyu defalarca kaydedilen ders videolarından durdurarak izleyebilmektedir.

Uzaktan Eğitimin Dezavantajları ise; bunu biraz bireysel olarak görebilmekteyiz. Yani bireysel şekilde etkilendiklerinden daha çok dezavantajı oluşmaktadır.

Motivasyon ve disiplin; katılımcılar kendi motivasyonlarını kendi disiplinlerini kendileri belirlerler. Derse katılıp öğrenim sağlamak ve daha iyi eğitimi nasıl alabilecekleri tamamen kişinin kendi disiplin ve sorumluluğuna bağlıdır.

Pratik bilgi eksikliği; pratikte öğrenimi sağlanan bilgileri uzaktan eğitim ile sağlamak biraz daha zor hale gelebilmektedir. Bazı bölümler için özellikle dokunmak ve görmek, denemek çok önemli bir yere sahiptir. Ancak ilerleyen teknoloji ile bu sorunları en aza indirmeyi hedeflemektedirler.

Birçok dezavantaja rağmen online eğitim bazı bireyler için büyük bir rahatlık ve konfor sağlamaktadır. Teknoloji ile her şey artık dijital ortamlarda gerçekleştiğinden bireylerde bu ortamlara ayak uydurmak zorundalardır.