Firmanı Ekle

Sözleşmeli Personel Nedir, Nasıl Sözleşmeli Personel Olunur

  • 07.04.2021
  • 0

SÖZLEŞMELİ PERSONEL NEDİR, NASIL SÖZLEŞMELİ PERSONEL OLUNUR?

Özel bir meslek alanında ihtiyaç duyulan belirli bir alanda eğitim almış kişileri yıllık veya aylık bir program çerçevesinde geçici olarak görevlendirmek amacı ile ilgili kurumların bireyler ile sözleşme yaparak geçici olarak meslek edinmesine sözleşmeli personel denilmektedir. Her sene TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’da yapılan görüşmeler dahilinde alınan kararlara göre her yıl kaç kamu memur personel ataması yapılacak kaç sözleşmeli memur alımı yapılacak bu kararlar belirlenmektedir. Görüşmeler sonrasında bakanlar milletvekillerine bütçe bilgilendirmesini yaparak belirlenmesini sağlamaktadırlar. Devlet Personel Başkanlığı neredeyse tüm kurumlara sözleşmeli personel alımını gerçekleştirmektedirler. DPB ilanlar ile personel boşluğundan haberdar ederek alım işlemlerinden sonra boş kadroları doldurmaktadır. Bu sırada birçok kurum ve belediye sözleşmeli personelleri bünyesine almaktadır. Hemşire, öğretmen, mühendis, mimar, avukat gibi birçok meslekte sözleşmeli personel alımı yapılmaktadır. En az lise öğrenimini bitirmiş bireyler bu haktan yararlanabilmektedir.  Tabi ki sözleşmeli personel şartları nedir nasıl sözleşmeli personel olunur?

*T.C vatandaşı olma zorunluluğu bulunmaktadır

*Kurum fark etmeksizin maaş ve emekli aylığı bulunmaması

*Herhangi bir suç işlememek

*KPSS’den en az 70 puan alma zorunluluğu bulunmaktadır.

Genel olarak bulunan şartlar bunlar olmakla birlikte kurumlara göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğitim seviyenizde, farklı dil konuşabilme yeteneklerinizde veya tecrübeli olma gibi istekleri de olabilmektedir. Sözleşmeli personel maaşları ise, bulunduğu pozisyon, eğitim seviyesi ve çalışma süresi ile belirlenmektedir. Zaten her sene Maliye Bakanlığının belirlediği ücreti geçmeyecek şekilde maaş alımı yapılmaktadır. Fakat yurt içi ve yurt dışı çalışma planlamasına göre bu değişebilmektedir. 4B personel sözleşmeli alımı ise belirli zamanlarda açılan sayfalar ile e devlet üzerinden başvuru yapabilmektedirler.

Sözleşmeli Personel İle Kadrolu Personel Arasındaki Bazı Farklar Şöyledir;

*Sözleşmeli personelin eş durumundan izin ihtiyacında en fazla 2 gün izin alınırken, kadrolu memur 10 gün izin hakkına sahiptir.

*Cenaze gibi durumlarda sözleşmeli personel 3 gün izin alırken, kadrolu memurlara 10 güne kadar izin verilebilmektedir

*Sözleşmeli memura evlilik gibi durumlarda 3 gün izin verilirken. Kadrolu personel 7 gün izin hakkı kullanabilmektedir.

Bunun gibi birçok farkları olan sözleşmeli ve kadrolu personeller farklı haklara sahiptir.